فلسفه سیاسی - اجتماعی غرب انسان متعالی نمی سازد

شنبه 1399/07/19 - 18:27 tehb
دکتر دارا رئیس بسیج اساتید دانشگاه های تهران بزرگ:

فلسفه سیاسی - اجتماعی غرب انسان متعالی نمی سازد

در آیین رونمایی از پوستر همایش ملی کرونا و نقد فلسفه اجتماعی غرب مطرح شد؛ کرونا به عنوان یک آزمون نشان داد فلسفه سیاسی - اجتماعی غرب و نظام لیبرال دموکراسی غربی در مواجهه با بحران ناکارآمد است.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج اساتید دانشگاه های تهران بزرگ، جلیل دارا رئیس بسیج اساتید دانشگاه‌های تهران در آیین رونمایی از پوستر همایش ملی کرونا و نقد فلسفه اجتماعی غرب بیان داشت کرونا به عنوان یک آزمون نشان داد فلسفه سیاسی - اجتماعی غرب و نظام لیبرال دموکراسی غربی در مواجهه با بحران ناکارآمد است. این ناکارآمدی بیشتر ناشی از نبود رابطه معنادار و کارآمد میان مردم و حاکمیت است که البته در نظام اسلامی مبتنی بر امامت و امت  پیوند بین مردم و حاکمیت در اعلی درجه خود قرار دارد و همین، دلیل اصلی  پشت سرگذاشتن خیلی از بحران‌هاست که در نظام جمهوری اسلامی به کرات شاهد آن بوده‌ایم.

دارا بیان داشت فلسفه سیاسی - اجتماعی غرب نه تنها انسان متعالی نمی‌سازد بلکه امروز در حل مسائل ناشی تفکر اومانیستی خود نیز درمانده است در حالی‌که مأموریت اصلی نظام‌های سیاسی و اجتماعی رسانیدن انسان به جایگاه متعالی است. 


دکتر دارا افزود با توجه به اینکه نقش امروز بسیج اساتید نقش حل‌المسائلی است بر ضرورت موشکافی و آسیب‌شناسی سازه‌های فلسفه اجتماعی غرب تاکید نمود تا آشکارتر بنیان‌های سست تمدن غربی در معرض نقد قرار گیرد. 


دارا  نقش این همایش را نیز در کمک به روند مطلوب شکل‌گیری دولت اسلامی، مؤثر دانست و با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری این اقدامات را زیر ساخت شکل‌گیری جامعه اسلامی تمدن‌ساز ارزیابی کرد.
در این جلسه، دکتر زیویار مسئول گروه نقد فلسفه اجتماعی غرب ، دکتر نورالله قیصری، معاون پژوهشی سازمان بسیج اساتید و دکتر یحیی فوزی دبیر علمی همایش نیز سخنرانی کردند.

 

 

نویسنده :
سجاد فخرایی

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید. Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.