برخی پیامدهای کرونا هنوز ملموس نیست

چهارشنبه 1399/12/20 - 14:56 سامیار لایقی
در وبینار آسیب شناسی پساکرونا مطرح شد؛

برخی پیامدهای کرونا هنوز ملموس نیست

با هماهنگی وزارت بهداشت می توان با استرس مبارزه کرد

به گزارش دفتر رسانه و ارتباطات نهضت استادی بسیج دانشگاه‌های تهران بزرگ و به نقل از خبرگزاری فارس، بیست و نهمین وبینار کارگروه آسیب شناسی پساکرونا با ارائه عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و با حضور جمعی از اساتید برگزار شد.

عبدالله معتمدی استاد دانشگاه علامه طباطبائی در این وبینار درباره موضوع «کرونا و مدیریت استرس» گفت: با توجه به شرایطی که کرونا ایجاد کرده است، پرداختن به موضوع استرس می‌تواند راهگشا باشد.

وی افزود: برخی پیامدهای کرونا در درازمدت آثار خود را نمایان خواهد کرد.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: اگر نمودار تعداد افراد آسیب‌دیده (از لحاظ روانی) ناشی از این اتفاق در آینده ترسیم شود، مانند نمودار شیوع کرونا، دارای فرازهایی (موج‌هایی) خواهد بود و جامعه را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد. بنابراین شرایط پیش‌بینی شده، ضرورت پرداختن به مسائل روانی متاثر از کووید 19 را به ما دیکته می‌کند. گروه‌هایی مانند پرستاران و پزشکان که بیش از بقیه در معرض کرونا هستند، قطعا این شرایط روانی را در آینده تجربه خواهند کرد.

معتمدی ادامه داد: در مقابله با کرونا نیز که بدن نیاز به ایمنی بالایی دارد، اگر استرس از حدی بالاتر رود با تحلیل سیستم ایمنی بدن، احتمال درگیری با ویروس بیشتر می‌شود.

وی اظهار داشت: فردی که تحت تاثیر استرس است به خوبی نمی‌تواند همه شرایط اطراف را درک کند و این مسئله باعث خطا در تصمیم‌گیری اش شده و حتی اختلال در حافظه پیدا کرده و تمرکزش پایین می‌آید، همچنین در افکار انتزاعی مشکل پیدا می‌کند و غیرمنطقی به نظر می‌رسد. استرس بعد معنوی انسان را نیز می‌تواند تحت تاثیر قرار داده و موجبات تعارض او و هستی را فراهم کند و منجر به افسردگی شود.

معتمدی درباره راهکارهایی که به کاهش استرس می‌انجامد هم اظهار داشت: در مورد استرس‌مان حرف بزنیم. نگرانی‌های خود را بگوییم (کسی که در شرایط استرس است را وادار به حرف زدن کنیم). به نسبتی که افراد منابع حمایتی دارند، در مقابل استرس مقاوم‌ترند. تقویت پیوندهای خانوادگی بدین سبب اهمیت دارد که خوشبختانه در فرهنگ ما همین پیوندهای قوی خانوادگی یک نقطه مثبت به حساب می‌آید.

این استاد دانشگاه گفت: هنردرمانی مثل نقاشی، خواندن، داستان نوشتن و همچنین سرگرمی‌هایی مثل بازی کردن و مطالعه، فیلم دیدن و ... همچنین خندیدن و شوخی کردن، راهکارهای بسیار مفیدی برای کاهش استرس است.

وی افزود: معنویت در دیدگاه افراد سکولار هم وجود دارد. در واقع نوع معنی دادن آن‌ها به زندگی مطرح است؛ به عنوان مثال مصداق‌های معنویت را شاید در کمک به دیگران و قرار گرفتن در فضاهای حمایتی و ... داشته باشند.

معتمدی تاکید کرد: کار در مورد استرس نیازمند دیتا است و خوب است که شرایطی فراهم شود که به این نوع داده‌ها دسترسی پیدا شود. بعضی از داده‌هایی که داریم قابل اعتماد نیست و اگر کارگروه ملی آسیب‌شناسی پساکرونا بتواند هماهنگی‌هایی را با وزارت بهداشت و بیمارستان‌ها صورت دهد تا داده‌ها در اختیار محققان دانشگاهی قرار گیرد و پژوهش‌هایی در زمینه استرس انجام شود، می‌تواند قدم مثبتی در ارائه راهکارهای عملی مبارزه با استرس برداشته شود.

 

لینک خبر در خبرگزاری فارس  https://www.farsnews.ir/news/13991218000234/%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)
Answer this question to verify that you are not a spam robot.