گام دوم نقشه راه عصر جدید است

چهارشنبه 1399/12/27 - 16:35 سامیار لایقی
سعید محمد؛

گام دوم نقشه راه عصر جدید است

توان داخلی تنها راه باز کردن گره‌ها است

به گزارش دفتر رسانه و ارتباطات نهضت استادی بسیج تهران بزرگ، سعید محمد روز دوشنبه 25 اسفند 1399 مهمان اساتید دانشگاه‌های تهران در دانشگاه امیرکبیر بود.

استاد دانشگاه امام حسین‌(ع) ضمن اشاره به محقق شدن برخی شعارهای اول انقلاب گفت: بیانیه گام دوم نقشه راه برای رسیدن به تمدن نوین اسلامی است.

وی گفت: 16 سال پیش رهبری بحث دولت اسلامی را مطرح کردند ولی به دلیل پرداختن دولت به حواشی محقق نشد.

سعید محمد دلیل محقق نشدن شعارهایی مثل عدالت را حرکت نادرست برخی مسئولان به ویژه در اقتصاد بیان کرد و راهکار ترمیم سرمایه‌های اجتماعی آسیب دیده را اجرای بیانیه گام دوم و برگشتن به ارزش‌های اصیل با مدیریت جهادی و استفاده از رویش‌های جدید انقلاب و تکیه بر توان داخلی دانست.

محمد ادامه داد: تحول معمولا باید در زمان اوج، برای استفاده از همه ظرفیت‌ها صورت بگیرد اما امروز این تحول باید در شرایط ضعف اقتصادی، تحریم و کرونا انجام شود که این موضوع کار را سخت می کند.

وی ضمن اشاره به افول غرب و لزوم اجرا و معرفی الگوی اسلامی، به توجه جدی دستورالعمل مدون علوی در نهج البلاغه تاکید کرد.

فرمانده اسبق سپاسد، تجربه کشورهایی مانند عراق، لیبی و مصر (که به سمت تسلیم رفتند) را نشانه بیشتر بودن هزینه تسلیم از مقاومت و کوتاه نیامدن نظام سلطه بیان کرد و گفت: امروز جمهوری اسلامی ایران به لحاظ نظامی کشوری مقتدر است، بنابراین آمریکا به دنبال جنگ اقتصادی است. در وزارت خزانه‌داری آمریکا «میز ایران» را تشکیل دادند و افراد زیادی به صورت لحظه‌ای به دنبال طراحی حلقه‌های تنگ‌تر اقتصادی هستند.

وی با تاکید بر توان داخلی گفت: ریچارد نفیو در کتاب «هنر تحریم‌ها» می گفت که باید حتما به سمت تحریم بنزین در ایران برویم؛ در همان موقع با طراحی ایرانی، «ستاره خلیج فارس» به ثمر نشست و کشور به یک صادر کننده بنزین تبدیل شد.

سعید محمد با اشاره به سخنان رهبری در مورد راستی آزمایی قبل مذاکره گفت: ما به تعهدات (دربرجام) عمل کردیم ولی طرف مقابل (آمریکا) می خواهد اقتصاد شرطی شود و اگر آمریکا به برجام نیز برگردد، چون خیلی تحریم‌هایی که طی یک سال و نیم گذشته انجام شده، ذیل حقوق بشر و تروریسم تعریف شده، باز تحریم‌ها برداشته نمی‌شود.

استاد دانشگاه امام حسین‌(ع) یکی از مشکلات اقتصادی کشور را نبود هم‌افزایی بین ارکان سهیم در جنگ اقتصادی معرفی کرد و گفت: وزارت‌خانه‌هایی که درگیر این موضوع هستند به صورت جزیره ای فعالیت می کنند که ممکن است (تاثیر درست) همدیگر را خنثی کنند.

فارغ التحصیل دانشگاه امیرکبیر، بورس را یک فرصت دانست که با بی‌تدبیری دولت به تهدید تبدیل شد.

فرمانده سابق قرارگاه خاتم، شش برابر شدن نقدینگی در هشت سال گذشته را از جمله تهدیدهای اقتصادی کشور دانست که با وضع قوانین مالیاتی جدید، ناامن کردن فضای سفته بازی و همزمان ایجاد فضای جدید تولید و تعریف صندوق پروژه‌های سودآور برای مردم می تواند به فرصت تبدیل شود.

وی با اشاره به تجربیات تغییر ساختار قرارگاه خاتم در جهت اقتصاد مقاومتی گفت: در قرارگاه خاتم توانستیم 6 فاز پارس جنوبی را به ثمر بنشانیم و (بخشی از) گاز خانگی و نیروگاه‌ها را تامین کنیم و برای اولین بار از قطر در برداشت گاز جلو افتادیم.

او اشاره کرد که میادین مشترک نفتی در حوزه بالادستی صنعت نفت، نزدیک 8 سال تعطیل بود و قراردادهای نفتی بین المللی به جایی نرسید؛ (ولی) قرارگاه خاتم وارد شد و امروز بیش از 130 حلقه چاه در دست اجرا دارد.

محمد ضمن اشاره به اینکه حدود 650 پالایشگاه در دنیا وجود دارد که (به دلیل تحریم) فقط 45 پالایشگاه نفت ایران را دریافت می کنند گفت: با فرآوری نفت می توان از بخش عمده تحریم‌ها جلوگیری کرد.

فارغ التحصیل دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد: در بخش‌هایی که وزارت خانه‌ها حرکت جدی به سمت اقتصاد مقاومتی نکردند ما سعی کردیم به صورت جدی ورود کنیم و در پایین دستی صنعت نفت هم موفق شدیم دو پترو پالایشگاه تحریم شکن (آناهیتای کرمانشاه و مهرخلیج فارس بندرعباس) فعال کنیم که در تولید مواد اولیه صنایع شوینده و نساجی قابلیت دارند.

وی تاکید کرد که فروش مواد خام بسیار زیانبار است. مواد پایین دستی (نفت خام) را با ده‌ها برابر قیمت خرید می کنیم و باید پرسید کشورهایی مثل ایتالیا، هندوستان، ترکیه و کره جنوبی که نفت ندارند، چطور با پالایشگاه و تبدیل نفت به فرآورده و اخذ مالیات کشور را اداره می کنند.

فرمانده سابق قرارگاه خاتم با بیان اینکه در بخش صنایع و معادن، ایران با وجود اینکه جزء ده کشور برتر معدنی دنیا است اما استفاده یکدهم درصدی برداشت مواد معدنی دنیا داریم عنوان کرد: (در قرارگاه خاتم) موفق شدیم در دوسال گذشته حدود 19 پروژه معدنی فعال کنیم و برای منابع مالی صنایع آن هم با تشکیل صندوق هایی در فرابورس برنامه ریزی کردیم.

محمد، با توجه به وجود ظرفیت‌های بومی هر استان، هدایت همه سرمایه‌ها به سمت سرمایه گذاری‌های کلان را درست ندانست و با اشاره به اینکه در بالادست صنعت نفت به ازای هر 1 میلیون دلار و در پایین دست صنعت نفت به ازای هر 20 هزار دلار یک شغل ایجاد می شود، راهکار نجات اقتصاد کشور را مدل‌های اقتصادی جدید عنوان کرد.

وی اقتصاد مردم محور و ظرفیت‌سازی برای صادرات مردم را از مصداق‌های عدالت دانست و گفت: اخیرا با بررسی در خراسان جنوبی، شاهد بودیم که چندین محصول کشاورزی به صورت گسترده تولید می‌شود که به دلیل نبود کارخانجات تبدیلی چیزی عاید کشاورز نمی‌شود. در حالیکه با سرمایه‌گذاری بسیار پایین می توان کارخانجات صنایع تبدیلی احداث کرد.

سعید محمد به تجربه کشورهایی مثل روسیه در اجرای طرح‌هایی برای عرضه مستقیم محصولات کشاورزی در مراکزی اشاره کرد که علاوه بر عرضه محصول توسط کشاورز، خدمات مختلف صادراتی جهت توانمندسازی کشاورز ارائه می شود.

وی گفت: حدود 10 سال پیش دولت چین طرحی داد که بتواند حدود 770 میلیون چینی را از زیر خط فقر بالا بکشد و امسال اعلام کردند که این موضوع محقق شد. چین با شناسایی ظرفیت‌های تولیدی هر منطقه و ارائه خدماتی برای صادرات توانست بازارهای دیگر جهان را منهدم کند. از یک کفاش در بازار تبریز پرسیدم چطور نمی توانید با چینی‌ها رقابت کنید، گفت من روزی 20 کفش تولید می کنم ولی یک چینی در خانه اش روزی 200 کفش تولید می کند.

فرمانده سابق قرارگاه خاتم ضمن تاکید بر لزوم شناخت دقیق منطقه گفت: در چندوقت گذشته قطر و روسیه مشکل تحریم داشتند و با روی باز به سمت محصولات ایران آمدند، اما به دلیل نداشتن سازوکار برای صادرات و خدماتی که دولت باید بدهد، هیچ اتفاقی نیافتاد.

وی همسایه‌ها و پیمان‌های چندجانبه را فرصت بزرگی دانست و عنوان کرد: 15 کشور همسایه ایران، حدود 1180 میلیارد دلار واردات داشتند، (در حالیکه) سهم ایران فقط 24 میلیارد بوده است.

محمد، تصویر ارائه شده از کشور را مهم دانست و ادامه داد: بعد از برجام که غرب به سمت ایران آمد، ما پل‌های خود با خیلی کشورها خصوصا چین را خراب کردیم و (چین) احساس کرد ایران برنامه ای برای همکاری‌های دوجانبه ندارد.

استاد دانشگاه امام حسین (ع) با بیان اینکه حل مسائل کشور یک شبه نیست، بر ظرفیت‌های داخل کشور تاکید کرد: از ظرفیت داخلی بساز و بفروش‌هایی که داخل شهرها کار می کنند می توان برای ساخت انبوه در حاشیه شهرها استفاده کرد تا با فعالسازی مسکن یک موج جدید ایجاد و حدود 300 شغل فعال شوند.

سعید محمد با تاکید بر اهمیت نقش حکمرانی بر اقتصاد مردم محور بیان کرد: (برای مثال) نهبندان، سنگ‌های تزیینی دارد که حکمرانی می تواند کارخانه سنگ ایجاد کند و سنگ‌ها را برش اولیه دهد و بعد به هر شخصی که می خواهد در این صنعت فعالیت کند وام خوداشتغالی برای خرید دستگاه‌های برش به ارزش حدود 5 میلیون تومان داده شود و بعد حکمرانی دوباره نقش خود را با حمایت هدفمند از تولید کننده برای فروش و صادرات ایفا کند.

وی ابراز امیدواری کرد که عزم جهادی، عصر جدیدی را ایجاد کند.

در ابتدای این نشست که با حضور اساتید دانشگاه‌های تهران بزرگ برگزار شد، رئیس بسیج اساتید دانشگاه های تهران بر لزوم بیان و تدوین تجربیات اقتصاد مقاومتی مجموعه‌های مختلف کشور اشاره کرد.

در انتهای این نشست سعید محمد در پاسخ به پرسش های اساتید دانشگاه‌های تهران، براهمیت ارتباط بین اقتصاد و فرهنگ تاکید کرد.

انتهای پیام/.

 

نویسنده: دفتر رسانه و ارتباطات نهضت استادی بسیج تهران بزرگ

 

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)
Answer this question to verify that you are not a spam robot.